Yeşil pasaport ücretleri 2012

Anasayfa / Tatil / Yeşil pasaport ücretleri 2012
Yeşil pasaport ücretleri

Yeşil pasaport ücretleri

Son iki yılda asgari 1 milyon dolarlık ihracat yapan, hayali ihracata ve kaçakçılığa bulaşmadığı, vergi ve prim borcu bulunmadığı için ‘onaylanmış kişi statüsü’ alan ihracatçılar yeşil pasaport almaya hak kazanacak

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

6 AY              143 TL
1 YIL             180,1 TL
2 YIL             254,4 TL
3 YIL             334,9 TL
4 – 10 YIL   446,35 TL

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.

01.06.2010 tarihinden itibaren umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

Yeşil pasaport ücretlerinin yatırılabileceği bankalar

Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası , Alternatif Bank , Anadolubank , Bank Asya , Citibank , Denizbank , Eurobank Tekfen , Finansbank , Fortisbank , Garanti Bankası , HSBC Bank , ING Bank , Kuveyt Türk Katılım Bankası , Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası , Tekstilbank, TurkishBank , Turkland Bank , Türk Ekonomi Bankası (TEB) , Türkiye Finans Katılım Bankası , Türkiye Halk Bankası , Türkiye İş Bankası , Türkiye Vakıflar Bankası , Yapı ve Kredi Bankası

Yeşil pasaport için önemli hususlar

Alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Yurt dışı pasaport defter ve harç bedellerinin dolar ve avro rakamları aşağıdaki gibidir.

EURO

6 AY           55 EURO
1 YIL          68 EURO
2 YIL          93 EURO
3 YIL          121 EURO
4 – 10 YIL 159 EURO

DOLAR

6 AY           71 DOLAR
1 YIL          88 DOLAR
2 YIL          121 DOLAR
3 YIL          157 DOLAR
4 – 10 YIL 206 DOLAR

Yurt dışında pasaport defter ve harç bedellerini doğrudan başvuruda bulunacağınız konsolosluğa yatırabilirsiniz.

 

Yeşil pasaport hakkında

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın müjdesini verdiği ihracatçılara yeşil pasaport uygulamasında kriterin “onaylanmış kişi statüsü” olduğu bildirildi. Onaylanmış kişi statüsü belgesi alabilmek için en az 1 milyon dolarlık ihracat yapmak ve hayali ihracat, kaçakçılık gibi suç işlememek gerekiyor.

Hayati Yazıcı’nın TOBB Genel Kurulu’nda açıkladığı belli ihracat büyüklüğü olan işadamlarına yeşil pasaport konusunda kriter de belli oldu.

Edinilen bilgilere göre, yeşil pasaport verilecek ihracatçılarda “onaylanmış kişi statüsü” belgesi sahibi olma koşulu aranacak.
Yeşil pasaport alan ihracatçılar, Sechengen vizesi uygulayan Avrupa Birliği üyesi ülkeler başta olmak üzere bir çok ülkeye vizesiz seyahat ederek mallarını pazarlayabilecekler. Yeşil pasaport sahibi ihracatçılar, diğer ülkelere de daha kolay vize alma şansına kavuşacaklar.

Yeşil pasaporta yeşil kriter!

A, B ve C sınıfı olmak üzere üç ayrı sınıfta düzenlenen ‘onaylanmış kişi statüsü’ belgesini alabilmek için kaçakçılık ve hayali ihracat yapmamış olmak, gümrükte kırmızı hatta düşmemek gibi koşullar aranıyor. Bu firmaların ayrıca kesinleşmiş vergi ve sosyal güvenlik primi ile ceza borcu bulunmaması, bağlı bulunduğu ihracatçı birliği kayıtlarına göre performans ve güvenilirliğinin onaylanmış olması gerekiyor.

YEŞİL PASAPORT ASGARİ 1 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Son iki yıldan herhangi birinde asgari 25 milyon dolar ihracat yapanlara A sınıfı, 5 milyon dolar ihracat yapanlara B sınıfı ve 1 milyon dolar ihracat yapanlara C sınıfı onaylanmış kişi statüsü veriliyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, halen onaylanmış kişi statüsü belgesi alan bin dolayında firma bulunduğunu, bu firmaların Türkiye ihracatının yüzde 40′ını gerçekleştirdiğini belirttiler. Yeşil pasaport uygulamasıyla bu sayının önümüzdeki dönemde daha da artması öngörülüyor.
Yetkililer, yeşil pasaportun, onaylanmış kişi statüsü belgesi bulunan şirketlerin sahipleri ile 1. ve 2. derece temsil yetkisine sahip çalışanlarına verileceğini ifade ettiler.

YEŞİL PASAPORT ONAYLANMIŞ KİŞİ STATÜSÜ NEDİR?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı güvenilir firmaların ihracat işlemlerinin gümrükte süratle tamamlanabilmesi için ‘onaylanmış kişi statüsü’ belgesi düzenliyor. Bu belgeyi alan firmaların ihraç mallarını taşıyan araçlar, belgenin sınıfına göre gümrükte sağlanan kolaylıklardan yararlanıyorlar. Bu belge doğrudan Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın imzasıyla düzenleniyor.

yeşil pasaport ücretleri, yeşil pasaport, pasaport, ücret, parası, para, kaç para, nekadar, fiyatı, fiyat, pasaportu, pasaportlar

Yeşil pasaport ücretleri Yeşil pasaport ücretleri 2012

Yeşil pasaport ücretleri

kaynaklar : Habertürk uzmanTV Youtube E-pasaport

KONUYLA ILGILI DIGER HABERLER