Taylor Swift’in şarkıları

Anasayfa / magazin / Taylor Swift’in şarkıları
taylor swift resimleri 2

Taylor Swift’in şarkıları albüm videoları ve şarkı sözleri

Taylor Alison Swift kimdir

Taylor Alison Swift veya bilinen adıyla Taylor Swift (d. 13 Aralık 1989) ABD’li country pop şarkıcısı, söz yazarı, oyuncu, ve gitar müzisyenidir.

2006 yılında kendi adını taşıyan albümünden çıkan ilk şarkısı Tim McGraw ile Amerikan country müzik listesinde altı numaraya kadar yükseldi. İlk albümü Taylor Swift RIAA tarafından multi-platin ile sertifikalandırıldı. 50. Grammy Ödülleri’nde En İyi Yeni Sanatçı dalında aday olmuştur. 2008′de çıkan ikinci albümü Fearless’tan beş tekli çıkaran Swift, bu teklilerden Love Storynin Amerikan müzik listesinde dört numaraya kadar yükselmesiyle ilk kez bu listede ilk beşte yer alma başarısını gösterdi. Ardından aynı albümdeki You Belong with Me adlı eseriyle, ABD’de iki numaraya kadar yükseldi. Bu şarkının video klibi 2009 MTV Video Müzik Ödülleri’nde en iyi kadın videosu seçildi. 2010 yılında yapılan 52. Grammy Ödülleri’nde, sekiz dalda adaylık elde eden sanatçı, bu ödüllerden En İyi Albüm de dahil olmak üzere dördünü elde ederek kayda değer bir başarı gösterdi. Fearless ve Taylor Swift 2008′in sonunda, sırasıyla en çok satan üçüncü (2,1 milyon) ve altıncı albüm (1,5 milyon) oldular. Fearless albümü Billboard 200 listesinde 11 hafta zirvede kalarak, 2000 yılından beri bunu başarabilen ilk albüm olmuştur. Taylor Swift Speak Now adlı albümünü 25 Ekim 2010 tarihinde yayınlamış; albüm, ilk haftasında 1.047.000 kopya satarak ilk haftasında en çok satan albüm unvanını taşımaktadır.

2008 yılında 4 milyon albüm sattı ve Nielsen SoundScan’nin verilerine göre o yılın en çok satan müzisyeni oldu. Forbes ‘ın 2009′da yayınladığı en güçlü ünlüler listesinde 18 milyon doları bulan servetiyle 69. sırada yer aldı Sanatçı 2010′daki listede $45 milyon dolarlık servetiyle 12., 2011′deki listede de 7. en güçlü ünlü olarak yer aldı.Swift, Billboard dergisinin yayınladığı 2000-10 En İyi Sanatçıları listesinde 38. sırada yer aldı. 2010, ocak ayında Nielsen SoundScan raporlarına göre Swift’in toplam dijital ortamdaki şarkı satışları 34.3 milyon olmuş ve Swift böylece ticari açıdan en başarılı country (ve country pop) sanatçısı olarak kabul edilmiştir. 2011 haziran ayında Carrie Underwood’le Rolling Stone dergisinde yayınlanan Quenns of Pop listesine girebilen iki country sanatçısından biri oldu. 2011 mart ayı itibariyle Swift’in dünya çapında albüm satışı 20 milyonun üzerinde, tekli (single) satışıysa 34.3 milyondur. Sanatçının üçüncü stüdyo albümü Speak Now 2012 Guinness Rekorlar Kitabı’na dijital ortamda en hızlı satan kadın şarkıcı albümü olarak girdi. Ayrıca Swift ABD Billboard Hot 100 listesinde aynı anda en çok şarkı sokmayı başaran kadın sanatçıdır. 2011 yılında Billboard dergisi tarafından yılın kadın sanatçısı seçildi.

2000-05 Taylor Swift’in Müziğe başlama, ilk yıllar

Swift 11 yaşındayken bir albüm anlaşması yapmak umuduyla Nashville’a gitti. Şehirdeki pek çok plak şirketine karaokede söylediği şarkıların demo kayıtlarını dağıttı, ancak hiçbirinden olumlu bir tepki alamadı. Swift plak şirketleri tarafından reddedilip Pensilvanya’ya geri döndükten sonra Amerika Açık Tenis turnuvasında şarkı söylenmesi istendi. Swift’in burada milli marşı yorumlaması dikkat çekti. Swift 12 yaşındayken şarkılar yazmaya ve 12 telli gitar çalmaya başladı. Düzenli olarak Nashville’la gitmeye başlayan Swift buradaki yerel şarkı yazarlarıyla beraber şarkı yazmaya başladı. 14 yaşındayken, o ve ailesi Nashville’a taşınma kararı aldı ve şehrin ücra bir banliyösüne taşındılar.

Swift 15 yaşındayken, RCA Records onunla bir sözleşme imzalamak istedi ancak o bunu reddetti. Taylor Swift bir organizasyon için sahne aldığı The Bluebird Café’de Scott Borchetta ile tanıştı ve Swift onun yeni plak şirketi Big Machine Records ile sözleşme imzaladı.

2006 – 2008: Taylor Swift

Taylor Swift‘in yayınladığı ilk tekli Tim McGraw şarkısıdır ve 2006 yılında yayınlanan bu tekli Billboard dergisinin Hot Country Songs listesinde altı numaraya kadar ulaştı.c Swift’in kendi adını taşıyan albümü (aynı zamanda ilk albümü) 24 Ekim 2006 tarihinde yayınlandı. Albüm yayınlandığı ilk hafta 39.000 kopya satarak Billboard 200 listesinde üst sıralarda yer aldı. Swift’in ilk albümü Billboard Top Country Albums listesinde bir numara ve Billboard 200 listesinde de en yüksek beş numarada yer aldı. Albüm Top Country Albums listesinde toplam 24 kez bir numara oldu ve listede, listeden hiç çıkmadan, 91 hafta boyunca yer aldı.Taylor Swift albümünün bu başarısıyla, son on yıl içinde 20 haftadan daha uzun süre bir numarada kalan sanatçıların (The Dixie Chicks ve Carrie Underwood) arasına girmiş oldu. Swift Tim McGraw şarkısının müzik videosuyla 2007 CMT Müzik Ödülleri ‘nde Breakthrough Video of the Year ödülünü kazandı. Swift’in bir anda bu kadar çok ilgi görmesi ve beğenilmesi üzerine GAC Short Cuts onunla 2006 yazında çeşitli canlı performanslardan ve röportajlardan oluşan kısa bir belgesel hazırladı. 15 Mayıs 2007′de Swift Tim McGraw şarkısıyla Country Müzik Akademisi Ödülleri’nde performans sergiledi. Swift Soul2Soul 2007 turnesinde Tim McGraw ve Faith Hill’in açılış sanatçısı oldu. O daha önceleri de George Strait, Brad Paisley ve Rascal Flatts’in konserlerinde de açılış sanatçısı olarak yer almıştı. Taylor Swift albümünün ikinci teklisi Teardrops on My Guitar 24 Şubat 2007 tarihinde yayınlandı.Tekli yayınlandıktan sonra Billboard’ın Hot Country Songs listesinde en yüksek 2 numara ve Billboard Hot 100 listesinde de en yüksek 33 numarada yer aldı. Şarkı daha sonraları pop remix olarak düzenlenerek tekrar yayınlandı ve bu sefer Hot 100 listesinde 13., Pop 100 listesinde de 11. sıraya kadar yükseldi. Taylor Swift 2007 ekim ayında Nashville Songwriters Assn. Intl. tarafından Songwriter/Artist of the Year (Yılın Sözyazarı) seçildi ve bununla beraber Swift bu ödülü kazanan en genç sanatçı olma unvanını da almış oldu. Albümden çıkan üçüncü tekli Our Song, altı hafta boyunca Billboard country listesinde bir numarada kaldı. Ayrıca, yine Billboard dergisinin, Hot 100 listesinde en yüksek 16, Pop 100 listesinde ise 24 numarada yer aldı. 2007′nin sonlarına doğru Swift Sounds of the Season: The Taylor Swift Holiday Collection adında bir EP kaydetti. Taylor Swift 2008 Grammy Ödülleri’nde En iyi yeni sanatçı dalında aday gösterildi ancak ödülü Amy Winehouse kazandı. Picture to Burn albümünden dördüncü tekli olarak çıktı. 2008 baharında, şarkı Billboard Country müzik listesinde 3 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

Sanatçının ilk albümünden yayınlanan son tekli Should’ve Said No oldu. Şarkı 19 Mayıs 2008′de yayınlandı ve Swift’in Hot Country Songs listesinde ikinci bir numaraya ulaşan şarkısı oldu. 2008 yazına gelindiğinde, Taylor Swift Beautiful Eyes isimli bir Ep yayınladı ve yalnızca Wal-Mart’larda satışa sunuldu. EP yayınlandığı ilk hafta 45.000 kopya sattı ve Billboard’ın Top Country Albums listesine 1 numaradan, Billboard 200 listesine ise 9 numaradan girdi. Beautiful Eyes’ın Top Country Albums listesine bir numaradan girdiği hafta Taylor Swift albümüde iki numarada yer alıyordu. Swift 1997′den beri Top Country Albums listesinin Top 2′sinde iki albümü olan ilk sanatçıdır. Taylor Swift 2008 ekiminde en çok satan rock gruplarından biri olan Def Leppard ile düet yaptı ve Nashville, Tennessee’de yaptıkları gösteri 2009′da DVD olarak yayınlandı.

2008 – 2010: Taylor Swift’in Fearless ve 2009 MTV VMA olayı

Taylor Swift‘in ikinci albümü olan Fearless ABD’de 11 Kasım 2008′de satışa sunuldu. Albüm, yayınlandığı hafta Billboard 200 listesine bir numara olarak girdi. İlk haftasında elde ettiği 592.304′lük satış rakamıyla, 2008 yılındaki, country şarkıcıları arasında, en iyi satış grafiğini elde etti. Bunun yanı sıra Birleşik Devletler’de 2008 yılında tüm müzik türlerindeki kadın sanatçılar arasında da en yüksek ilk hafta satış rakabını elde etti ve genelde de Lil Wayne, AC/DC ve Coldplay’in ardından dördüncü sırada geldi. Albümün ilk teklisi Love Story hem country hem de pop listelerinde büyük başarı elde etti. Dijital ortamda ilk hafta satışı 129.000 olarak kaydedilen şarkı, Taylor Swift‘in dijital ortamdaki pek çok rekor satışınında başlangıcı oldu.Ayrıca 2004 yılından beri dijital ortamdaki albüm satışlarını inceleyen Nielsen SoundScan’nin raporlarına göre Swift’in albümünün ilk hafta satış başarısı en iyiler arasında dördüncü sıradaydı. Yayınlanmasının üzerinden sekiz hafta geçmesine rağmen listelerde zirvede olan Fearless, o hafta 338,467 kez indirildi, böylece tarih boyunca country albümleri arasında en çok indirilen albüm oldu. 18 Nisan 2009 tarihinde listelerde Fearless birinci sıradayken Taylor Swift‘te ikinci sıradaydı. Albüm yayınlandığı ilk haftada içinde yer alan yedi şarkı Billboard Hot 100 listesine girdi. White Horse şarkısının Billboard Hot 100 listesinde on üç numarada yer almasıyla, Swift bu listenin Top 20′sine 2008 yılında altı şarkı sokmayı başarmış oldu ve bu listenin tarihi boyunca ilk defa gerçekleşti. Fearless albümünde bulunan toplam 13 şarkının 11′i bu listeye girmeyi başardı. Albümde yer alan Change şarkısı USA takımının 2008 Yaz Olimpiyatları’ndaki çabalarını desteklemek için yapılan soundtrackte yer aldı. Albümün çıkış şarkısı olan Love Story 12 Eylül 2008′de yayınlandı. Şarkının video klibi Romeo ve Juliet üzerine kuruldu. Şarkı iTunes Store Top Downloaded Songs listesinde iki numaraya, Billboard Hot 100 listesinde de dört numaraya kadar ulaştı. Fearless albümünün ikinci teklisi White Horse 8 Aralık 2008′de yayınlandı. Şarkının video klibinin prömiyeri 7 Şubat 2009′da CMT kanalında gerçekleşti. Şarkı Billboard Hot Country Songs listesinde en yüksek iki numaraya ulaştı. Sanatçının, bu ve Forever & Always adlı şarkısını eski sevgilisi Joe Jonas’a yazdığı iddia edilmektedir. Taylor Swift She was the first artist in the history of Nielsen SoundScan verilerine göre yıl içerisinde Top 10 iki albüm sokabilen ilk kadın sanatçıdır. Ayrıca Billboard 200 listesinde sekiz hafta boyunca aralıksız zirvede kalan ilk country kadın vokali unvanını da taşımaktadır. Swift Billboard dergisi tarafından Top Country Artist , Hot Country Songwriter of 2008 ve country müzikte 2008′in en çok satan sanatçısı seçildi. Swift Nielsen SoundScan’nin 2008 yılında Kanada’da en çok satan on sanatçı listesinde yedince sırada yer aldı. Fearless ve Taylor Swift 2008 yılının sonunda Year-End Canadian Country Albums listesinde sırasıyla bir ve ikinci sırada yer aldılar.

2009 ocak ayında, Swift’in Fearless Tour adlı turnesinin Kuzey Amerika ayağı konserleri açıklandı. Turne kapsamında Kanada ve Birleşik Devletler’de altı ay içerisinde toplam 38 eyalet, 52 şehirde konser verilmesi planlandı. Turne 23 nisanda ABD’nin Indiana eyaletindeki Evasnville konseriyle başladı. Aynı ay Swift ilk kez Saturday Night Live programını sundu. Swift 8 Şubat 2009′da gerçekleştirilen 51. Grammy Ödülleri Töreni’ne katıldı ve törende Miley Cyrus ile Fifteen şarkısını söylediler. 8 Şubat haftasının sonunda Love Story tarihte dijital ortamda en çok satılan country şarkısı oldu.. Taylor Swift ikinci stüdyo albümünü, Fearless, yayınladıktan sonra, Hannah Montana: The Movie filminin soundtrack’i için Crazier isimli şarkısını yayınladı. Fearless 44. Geleneksel Country Müzik Akademisi Ödülleri’nde yılın albümü seçildi ve Swift ACM (Country Müzik Akademisi) tarihinde Yılın Albümü ödülünü kazanan en genç sanatçı oldu. Akademi Swift’in 2008 yılından beri olan albüm ve single satış başarısını ve yeteneğini övdü. Ayrıca Akademi Swift’in, gençlerin country müziğe olan ilgisini arttırdığını da söyledi.

Taylor Alison Swift MTV Video Müzik Ödülleri

13 Eylül 2009′da sanatçı MTV Video Müzik Ödülleri’ine katıldı ve You Belong with Me şarkısıyla performans sergiledi. Ayrıca törende En İyi Kadın Video dalında ödül kazandı böylece MTV VMA’den ödül kazanan ilk country sanatçısı unvanını aldı. Swift ödülünü aldıktan sonra teşekkür konuşmasını yaparken rapper Kanye West sahneye çıkıp mikrofonu Swift’in elinden alarak Taylor, senin adına gerçekten sevindim ve konuşmanı bitirmene izin vereceğim dedi ve ardından izleyicilere dönerek …ama Beyoncé Knowles’nin videosu tüm zamanların en iyisiydi. dedi. (Beyonce’nin Single Ladies (Put a Ring on It) şarkısının video klibinden bahsetmektedir.) Hayretler içinde kalan sanatçı konuşmasını bitirmeden sahneden indi. Olaydan sonra tören devam etti ve Yılın Videosu ödülünü Single Ladies şarkısının videosuyla Beyonce’nin kazandığı açıklandı. Sanatçı sahneye çıktıktan sonra Swift’i çağırdı ve konuşmasını bitirmesini rica etti. Sonraki günlerde Kanye West, yaptığı davranış yüzünden kendi blogunda Taylor Swift‘ten özür diledi. West törende yaptığı pek çok ünlü, hayran ve eleştirmen tarafından eleştirildi. West’in yaptığı davranışı eleştirenlerden biri de Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama oldu, Obama West için sersem herif dedi. West bu tepkilerin üzerine blogunda ikinci bir özür yazısı yayınladı ve olayın ertesi günü konuk olarak katıldığı The Jay Leno Show’da Swift’ten bir de kamuoyu karşısında özür diledi. Olaydan üç gün sonra The View programına katılan Swift bu konu hakkında konuştu. Sanatçı, West’i sahnede gördüğünde kendisini tebrik edeceğini sanıp heyecanlandığını ancak sonrasının kendisi için tam bir hayal kırıklığı olduğunu dile getirdi. Sanatçı olaydan sonra West ile herhangi bir konuşma yapmadıklarını da ekledi. Swift’in The View programına katılmasının ardından West sanatçı ile iletişime geçti ve kendisinden kişisel olarak yeniden özür diledi, Swift de bu özürü kabul etti. Ancak 8 Kasım 2010′da West’in Minnesota radyosuna verdiği röportajda 2009 VMA’le ilgili bazı söylemleri özürü ile çelişkiydi, bu röportajdan sonra West sözünden döndüğü gerekçesiyle kamuoyundan yine olumsuz tepkiler aldı. Swift 2010 MTV VMA’da geçen yıl West’le yaşadığı olay ve West’in yaptıkları ile ilgili yazdığı Innocent isimli şarkısıyla performans sergiledi.

11 Kasım 2009′da Swift Country Müzik Ödülleri’nde Yılın Gösteri Sanatçısı ödülünü kazanarak, bu ödülü kazanan en genç sanatçı ve ödül töreni tarihinde bu kategoride ödül kazanan altı kadından biri oldu. 14 Kasım haftasında sanatçının Fearless albünde yer alan sekiz şarkısının Billboard Hot 100 listesinde yer almasıyla, Swift aynı hafta içerisinde listeye en çok şarkı sokan kadın sanatçı oldu. O hafta içerisinde listede yer alan şarkıların beş tanesi albümün özel sürümünde yer alan şarkılardı ve bunların hepsi listede ilk 30′daydı. Şarkılar, Jump Then Fall (10 numarada), Untouchable (19 numarada), The Other Side of the Door (22 numarada), Superstar (27 numarada) ve Come in With the Rain (30 numarada)’dir. Bunların yanı sıra listeye daha önceden de girmiş You Belong with Me, Forever & Always ve Fifteen de o hafta listede sırasıyla on dört, otuz dört ve kırk altı numarada yer aldı.

2010 : Speak Now

Sanatçı 2009 yılında Valentine’s Day filminde rol aldı ve filmin film müziği albümü için Today Was a Fairytale adlı şarkısını verdi. 19 Ocak 2009 iTunes’ta satışa sunulan şarkı, ABD Billboard Hot 100 listesinde iki numaraya kadar ulaştı. Ayrıca sanatçının bu listede ilk ona giren altıncı, ilk 40′a giren 23. şarkısı oldu. Nielsen SoundScan verilerine göre, Today Was a Fairtale ilk haftasına 350.000′nin üzerinde bir satış rakamına ulaşmış, böylece Swift’e ilk haftasında dijital ortamda en çok satan kadın sanatçı unvanını kazandırmıştır. Birleşik Devletler’Deki başarısının yanı sıra, şarkı Kanada Hot 100 listesinde zirveye ulaşarak Swift’in Kanada’da ki ilk bir numarası olmuştur. Sanatçı 2010 şubat ayında Fearless Tour kapsamında Avustralya’da beş şehirde konser verdi. Bu konserlerde ön sanatçı olarak Gloriana sahne aldı. 2010 temmuzunun ortalarında Billboard dergisinin adının Speak Now olacağını duyurduğu albüm 25 Ekim 2010′da yayınlandı. Swift’in üçüncü stüdyo albümü olan Speak Now’daki bütün şarkılar sanatçının kendisi tarafından yazıldı. Albümün prodüktörlüğünü ise Nathan Chapman ve Swift birlikte yaptı. 4 Ağustos 2010′da albümün ilk teklisi olacak olan Mine İnternet’e sızdırıldı, bu sebeple sanatçının yapım şirketi Big Machine teklinin yayın tarihini öne almayı kararlaştırdı ve tarih 16 ağustostan 4 ağustosa alındı. Sanatçı albümün ikinci teklisi Back to December ile 44. Country Müzik Ödülleri’nde performans sergiledi. Albümün tanıtımı için 2011 kışında toplamda 111 konseri kapsayan Speak Now World Tour turnesine başlandı. Turnenin ilk ayağı Asya’ydı ve ilk konser 9 şubatta Singapur’da yapıldı. Konserin bu ayağı 21 şubatta Hong-Kong’ta verilen konserle son buldu ve sanatçı ilk Avrupa ardından da Kuzey Amerika ayakları kapsamında yapılan konserleri tamamladı. Sanatçı turne sırasında bronşit olduğu için bazı konserleri ertelemek zorunda kaldı ancak konserler Swift iyileştikten sonra kaldığı yerden devam etti. Swift 21 Kasım 2011′de ilk konser albümü olan Speak Now World Tour Live’ı yayınladı. Albümde, turnenin Kuzey Amerika ayağı kapsamında yapılan konserlerde sergilenen on yedi performans yer almaktadır.

Albüm 2010′da ABD’de yaklaşık 4,470,000 sattı ve yılın en çok satan albümü oldu. Ayrıca albümde bulunan şarkılar dijital ortamda 9.9 milyon kopya satışına ulaştı. Sanatçı Rolling Stone dergisinin hazırladığı son on yılı kapsayan Quenn Of Pops listesinde iki numarada yer aldı. Sanatçı elinde hazır bulunan 25 yeni şarkı olduğunu ve Speak Now’ın ardından yeni bir albüm hazırlığına başladığını belirtti. Albümün 2012′nin sonlarına doğru yayınlanacağı söylenmektedir. Swift yeni şarkılar hakkında ise Dürüst olursam eğer onlar üzgün. açıklamasında bulundu.

23 Aralık 2011′de sanatçı kişisel Twitter hesabında Uzun bir süredir gerçekleşmesi için çok heyecanlandığım bir şey çok yakında olacak. şeklinde bir tweet yazdı.0 Birkaç saat sonra, Açlık Oyunları filminin soundtrack albümde yer aldığını duyurdu. Sanatçı, Safe & Sound adlı bir şarkı yaptı ve bu albümün yayınlanan ilk şarkısı oldu. Şarkının bestesinin yapılışında Swift’tin yanı sıra şarkıya vokalde eşlik eden The Civil Wars da çalıştı. 8 Ocak 2012′de açıklanan Nielsen SoundScan verilerine göre, sanatçı 2011′in sonunda dijital ortamda 41,821,000 satış rakamıyla (dijital ortamda) tüm zamanların en çok satan beşinci (ayrıca en çok satan dördüncü kadın sanatçı) sanatçı olmuştur.0

12 Şubat 2012′de gerçekleşen 54. Grammy Ödülleri’nde üç dalda aday gösterilmiş, Mean şarkısıyla En İyi Country Şarkı ve En Country Solo Performansı kategorilerinde ödül kazanmıştır. Ancak Speak Now ile aday gösterildiği En İyi Country Albüm kategorisinde ödülü Own the Night ile Lady Antebellum kazanmıştır

Taylor Swift Jonas Brothers grubunun üyerlerinden biri olan Joe Jonas ile bir ilişki yaşadı, çift eylül 2008′de ayrıldı.000 Sanatçı Jonas dışında başka ünlülerle de çıktı: Alacakaranlık serisinin yıldızlarından Taylor Lautner ile 2009′da üç aylık bir ilişkisi,0 aktör Jake Gyllenhaal’la da 2010′nun sonlarında başlayan ve 2011′in ilk günlerinde son bulan bir ilişkisi oldu.0001 Swift’in medya tarafından bilinen bir diğer ilişkisi de rock müzisyeni John Mayer’leydi.1 Sanatçının Speak Now albümünde yer alan Dear John ve The Story of Us adlı şarkıları Mayer için yazdığı spekülasyonları vardır.1 Ekim 2011′de Ellen DeGeneres’ın sunduğu Ellen programına katılan sanatçı sunucunun konuyu erkek arkadaşa getirmesi üzerine, Şu an erkek arkadaşım yok. Mesajlaştığım, görüştüğüm ve belki ileride sevgilim olur dediğim biri bile yok.1 ve Ben aşık olması büyük bir olay olan o nadir kızlardan biri olmak istiyorum. demiştir.1

Kedilere olan sevgisi pek çok defa konu olan Swift, kasım 2011′de kıvrık kulaklı bir İskoç kedisi aldı. Sanatçı, kedinin adını ABC’nin popüler dizisi Grey’s Anatomy’deki Meredetih Grey karakterine atıfta bulunarak Meredith koydu.1 Kedi sanatçının Ours adlı şarkısının video klibinde de görünmektedir.

 Taylor Swift resimleri