Metabolizmayı hızlandıran şeyler yiyecekler bitkiler çaylar içecekler

Anasayfa / sağlık / Metabolizmayı hızlandıran şeyler yiyecekler bitkiler çaylar içecekler
Metabolizmayı hızlandıran şeyler yiyecekler bitkiler çaylar içecekler

Metabolizma nedir

Vücudun temel ihtiyacı için günlük bir miktar enerjiye ihtiyaç vardır. İşte bu enerjiye metabolizma denir. Bu değerin ölçümü vücut analizi cihazı adı verilen bir makine ile yapılmaktadır. Metabolizma değeri cinseyet, yaş ve fiziksek aktiviteye göre değişir.

Metabolizmayı hızlandıran şeyler

Metabolizma hızı yaşla ters orantılıdır. Yani yaşınız büyüdükçe azalır. Erkeklerde kadınlara göre yüzde 10 ile 15 civarında daha fazladır. Ortalama her 10 yılda metabolizma yüzde 5 etkilenir.

Günlük toplam enerji gereksinimimizi; gün içinde harcadığımız enerji, bazal metabolizmamız ve besinlerin termik etkisi belirler.

Bazal metabolizma hızı, bireyin 24 saat dilimi içindeki yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan enerji miktarıdır. Yaşa, cinsiyete ve vücut bileşimine göre değişir. Bunun yanı sıra ağır fiziksel aktivitelerden sonra, vücut ısısı arttığında, tiroid bezi fonksiyonu artınca veya öfke, çoşku gibi durumlarda artar. Kadınlarda, gebelik sırasında yaklaşık %20 oranında artar. Öte yandan, bazal metabolizma hızı uykuda ve uzun süreli açlıklarda azalır.

Günlük harcanan toplam enerjiyi değiştiren bir diğer faktör ise besinlerin termik etkisidir. Genel olarak besinler tüketildikten sonra metabolizma hızlanır.

Metabolizma hızınız artması, enerji tüketimini artıracağından, fazla kilolarınızı kontrol altında tutabilmek için metabolizmanızı hızlandırmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler;

 1. Gün içinde tüketeceğiniz besinleri sık öğünler halinde tüketin. Yediğiniz her öğünden sonra vücudunuz enerji harcayacaktır. Dolayısıyla, metabolizmanızı yavaşlatan uzun süreli açlıklardan da korunmuş olursunuz. Aynı zamanda, besinlerin termojenik etkisi ile de bazal metabolizmanız hızlanmış olacaktır.
 2. Yemeklerinize bol baharat kullanabilirsiniz. Acılı ve baharatlı besinler de termojenik etkiyi arttırarak metabolizmanızı hızlandırırlar.
 3. Beslenmenize her gün bir miktar sarımsak ilave edin. Sarımsak tüketildiğinde de vücut ısısı yükselir. Böylelikle harcanan enerji miktarı artmış olur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile sarımsak, kilo vermeye destek olmaktadır.
 4. Protein kaynağı besinleri her öğününüzde tüketin. Protein kaynağı besinlerin de metabolizmayı arttırıcı etkileri bulunmaktadır.
 5. Her gün iki fincan yeşil çay tüketin. Yeşil çayın hem antioksidan içeriği yüksektir hem de metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.
 6. Her gün düzenli aerobik egzersiz yapın. Vücut kas kitlenizin artması, günlük harcadığınız enerjinin de artması anlamına gelmektedir.
 7. Mutlaka her sabah kahvaltı yapın. Bazal metabolizma hızı uyku halinde yavaşlar. Kahvaltı yaparak metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz. Kahvaltı yaparak güne başlamak, günlük harcanan enerjinin % 5 daha fazla olmasını sağlamaktadır.
 8. Düzenli uyku uyumaya özen gösterin. Günde en az 7 saat uyumaya gayret edin.
 9. Gün içinde mutlaka yeteri kadar su içmeye gayret edin. Gün içinde tüketeceğiniz su, toksinlerinizden arınmanızı sağlayacağı gibi metabolizma hızınızı da artıracaktır. Almanya’da yapılan bir çalışmaya göre su tüketiminin yarım litre artması, çalışmaya katılan bireylerin bazal metabolizma hızlarını % 30 oranında artırmıştır. Su, aynı zamanda iştah kapatan bir içecektir.
 10. Az miktarda kafein alımı da gün içindeki enerji harcamanızı ve metabolizma hızınızı arttıracaktır.
 11. Rafine edilmiş karbonhidrat kaynağı besinler (örn: beyaz ekmek, pirinç, şekerler, kurabiyeler ve cipsler) metabolizmanızı yavaşlatacaklardır. Bu tip besinlerden mümkün olduğunca uzak durun.

Bu önerilere uyarak, metabolizmanızı hızlandırmak ve daha kolay bir kilo kontrolünü sağlamak elinizde…

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Greyfurt:
greyfurt çok yüksek lif içeriyor, kalorisi az ve yağ yakan enzimleri içeriyor. Ek olarak insülini düşürüyor. Yapılan bir çalışmada günlük öğünden hiç bir şey çıkarmadan sadece her yemekte bir greyfurt yemek ya da bir greyfurtun suyunu içmenin haftada 1 kilo verilmesine neden olduğu ispatlanmış.

Elma:
Elmadaki şekerlek çok konsantre ve tatlı yeme isteğini de köreltiyor. Tok tutma oranı çok yüksek. Ancak elma yenilerek tüketilmeli. Elma suyu aynı etkiyi sağlamıyor.

Limon:
C vitamini açısından zengin olan limon, bağışıklık sistemine bol enerji sağlıyor. Böylece kaslar daha fazla yağ yakıyor.Soğan: Soğanın içinde yer alan kükürt bileşimi “Alicin” kan dolaşımını uyarıyor, sindirimi harekete geçiriyor, vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakılmasını arttırıyor. Sarımsak ve yeşil soğan da aynı etkiye sahip.

Yulaf Ezmesi:
Kompleks karbonhidratlar içeriyor. Karbonhidrat tüketiminden endişe edilmesini söyleyen diyet programlarının aksine çok sağlıklı. Kilo almadan sorumlu olan kalitesiz ve basit karbonhidratlardan değil. Aksine kalori yakılması için vücuda sinyal veren insülin düzeyini etkiliyor. Kahvaltıda yenilen küçük bir kade yulaf ezmesi, günlük besin ihtiyacının yüzde onunu karşılıyor.

Hindi :
Hindideki proteinler ve B vitamini zengin, yağlar ise düşük miktardadır. Yağların yakılması için gereken enerjiyi barındırıyor.

Badem:
Çiğ badem besleyicidir. Ölçülü şekilde yağ asiti içerir. Sindirilmesi için daha çok enerji gerekeceğinden yağ yakımına katkı sağlar. Ancak günde en fazla bir küçük paketi tüketilmeli.

Su:
Metabolizmayı en yüksek hızda tutmakla görevlidir. tüm yaşamın olmazsa olmazı sudur. Susuz kalan vücut çalışmasını durdurur. Bazen vücut susadığında açlık sinyalleri gönderebilir. Bu yüzden kilosuna dikkat eden biri açlık hissettiğinde ilk olarak bir bardak su içmeyi denemelidir.

Metabolizmayı hızlandıran bitkiler

Kefir:
Amerika ve İtalya’ da yapılan araştırmalar sonucunda, kalsiyum miktarı kiloları da etkiliyor. Süt ürünleri, vücut için çok önemli mineralleri içeriyor.. Örneğin yarım litre kefir, protein ve lesitin içeriyor ve günlük kalsiyum ihtiyacının %75’ini karşılıyor.

Sivri Acı Biber:
Acı biberin çok az bir miktarı bile hemen alnımızda terlemeye sebep oluyor. Bunun nedeni biberdeki doğal acı maddesi kapsaisin. Aynı spor yaparken olduğu gibi, bu madde de kısa süreli olarak vücut ısısını yaklaşık %25 oranında yükseltiyor. Sonuç olarak kalori ihtiyacı da geçici bir süre için artıyor. Yenildikten sonraki yarım saatte metabolizmayı tetikleyerek hızını arttırıyor. vücut için termojenik etkisi var.

Yeşil Çay:
Yeşil çayın biline etkileri kolesterol düşürmesi, kanser ve kalp krizinden korumasıdır. Yapılan araştırmalar, yeşil çayın aynı zamanda yağın vücutta ve karaciğerde depolanmasını önlediğini de ortaya koydu. Ayrıca vücuttaki enerji tüketimini de artırıyor. Kafeinin yanında içerdiği EGCG maddesi, sinir sistemini ve beyni etkileyerek kalp hızını ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca iştah bastırıcıdır.

Zencefil:
Zencefilin köklerindeki maddeler, tıpkı kırmızı biberdeki gibi, dolaşım ve sindirim sistemini uyarıyor. Yemeklerde baharat olarak kullanılan veya çay olarak tüketilen zencefil aynı zamanda mide ve bağırsaklardaki gazı da söktürüyor.

Tarçın:
Tarçın, insülinin etkisini iyileştirdiğinden, daha az insüline ihtiyaç oluyor. Bu sayede yüksek insülin değerinin oluşturduğu komplikasyonlardan kaçınmak mümkün olabiliyor. Yemekleri bu baharatla tatlandırmakta fayda var.

Metabolizmayı Hızlandıran (Metabolizma Hızlandırıcı) Bitki Çayları;

Ünlü diyetisyen Selahattin Dönmez, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olabilecek bitki çayı tarifini aşağıdaki şekilde hazırlıyor…

Selahattin Dönmez’den Metabolizmayı Hızlandıran ve Zayıflamaya Yardımcı Olan Bitki Çayı Formülü:

2 Tane Elma
1 Tane Limon
1 Tane Kuru Dal Tarçın
1 Tatlı Kaşığı Karanfil
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
2-3 Lt Su
Hazırlanışı:

Elma ve limonu iyice yıkayın. Bir kabın içine, kabuklu bir şekilde dilimleyin. Çekirdeklerini atmayın. Daha sonra, karabiber, tarçın ve karanfili ilave edin. Üzerine 2-3 litre kadar su koyup kaynatın. Karışımı süzün.

Bu karışımın, her öğünden sonra, sıcak olarak içilmesi tavsiye edilir.

Zayıflamaya yardımcı bir bitkisel içecektir..

Metabolizmayı nasıl hızlandırırız

Sürekli dikkatli besleniyor; tatlılardan ve abur cuburlardan kaçınıyor ve akşam belli saatten sonra yemek yemiyorsunuz. Ama yinede bir türlü kilo veremiyor musunuz? Sebebi metabolizmanızın yavaş çalışması olabilir. Önerilerimizle hem sağlık bir şekilde beslenebilir, hem bitkisel destek alarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
Metabolizma, vücudunuza aldığınız gıdaların enerjiye dönüştürme ve bu enerjinin yakılma kapasitesidir. Metabolizma yavaşlamasının pek çok sebebi olabilir. Sık sık diyet programları uygulayıp bırakmak, genetik yavaşlık, tiroid bezlerinin yavaş çalışması, vücut toksinlerinin artması ve yaşlanmanın doğal sonucu olarak metabolizma hızınız düşmüş olabilir. Metabolizmanızın yavaş çalışması hızla kilo alınması ile sonuçlanır. Bilinen bir gerçek vardır ki şişmanlık (obezite) günümüzde kronik bir hastalık olarak kabul edilir. Her yaşta kilo fazlalığı sağlığımızı risk altına sokar ve bir takım hastalıklara daveti ye çıkarır. Metabolizmamızı hızlandırarak bu kilolardan kurtulabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebiliriz.Peki nasıl? Metabolik ve hormonal hastalığı olmayan, sağlıklı bir birey için metabolizma hızlandırmanın bir takım yolları vardır:

1-Güne mutlaka kahvaltı öğünüyle başlamak,
2-Öğün atlamamak,
3-Az az ve sık sık beslenmek
4- Beslenmenizde bazı bitkisel karışımları kullanmak,
5-Diyetinizdeki protein miktarını belli düzeyde tutarak düzenli ve kaliteli uyku uyumak,
6- Glukagon hormonunu aktive edecek besinler tüketmek (protein tüketimi önemlidir)
7-Selenyum, A vitamini, C vitaminini diyette yeterli düzeyde almak,
8- Kümes hayvanlarının etinde bulunan kanitin, C vitamini, ve B6 vitamini birlikte yağ yakımını destekler. Ayrıca bu besinlerde bulunan merionin bazı zayıflatan hormon sentezlenmesi için gereklidir.

Yukarıda bu birkaç püf noktayı kullanarak metabolizmamızı bir nebzede olsa hızlandırmamız mümkün.
Diyet planlaması yapılırken metabolik faaliyetleriniz ve kan tablonuz program oluşturulmasında önemli rol oynuyor. Diyet programında hep söylediğimiz az ve sık beslenmek, güne kahvaltı öğünüyle başlamak öncelikli olarak metabolizmanın çalışmasını sağlayan önemli unsurlar. Ancak ben uygulamalarımda kişinin durumuna göre kahvaltı önce sıcak suya karıştırılmış 1 tatlı kaşığı dolu elma sirkesi ve gerçek çiçek balı öneriyorum.

Elma Sirkesinin Gücü
Elma sirkesi doğal bir yaşam iksiridir!Bileşiminde bulunan kalsiyum, flor, potasyum, A vitamini, beta-karoten, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meye asitleri, pektin ve doğal aroma maddeleri ile gaz şişkinliği ve kabızlık için doğal bir ilaç olan elma sirkesi metabolizmayı hızlandırarak kilo vermek için de kullanılabilir. Gaz şişkinliğine karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasının temelini atın. Bu kokteyle rezene veya Frenk kimyonu çayı da ekleye bilirisiniz. Kilo vermek amacıyla suya karıştırılarak aç karnına içilir.

Kabızlığa karşı günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini sağlaya elma sirkesi ayrıca kalsiyumun daha verimli kullanımını sağlayıp bir yandan bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyum almasını desteklerken bir yandan da eklemlerdeki kalsiyum birikimini kırar. Elma sirkesi başta damarlar, karaciğer ve böbreklerdeki toksinler olmak üzere vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Bu nedenle detoks diyetlerinde de kullanılır.
Elma sikesi ayrıca bağırsaktaki yağların parçalanmasını da sağladığı için hazırladığım bazı rejim reçetelerinin de vazgeçilme öğesidir.

Metabolizmayı Hızlandıran Diğer Bir Sihirli Besin; Maydanoz
Maydanozun gençleştirmede, metabolizmanın hızlanmasında (detoks etkisi nedeniyle ve içeriğindeki yoğun klorofil sebebiyle), cilt tazeliğinin, güzelliğinin geri kazanılmasın da ve korunmasın da rolü büyüktür. Maydanoz bu gücü içerdiği etkin maddelerin özelikle karaciğer metabolizması üzerindeki olumlu etkisinden ve tüm vücutta yabancı kimyasal maddeleri atabilme özelliğinden alır. Maydanoz, karaciğerde bulunan ‘glutarhione-S-transferaz(GTS) enziminin aktivitesini yükseltir. GTS enzimi gerek besinler yoluyla gerekse de solunum yoluyla aldığımız kimyasal maddeleri zararsız hale dönüştürür. Sabahları aç karnına hazırlanacak maydanozun püresi içildiği takdirde hem metabolizma çalışmaya başlar hem de yağ akışını hızlandıracak olan C vitamininin bir kısmı doğal olarak vücuda alınmış olur. Eğer ben maydanoz püresini içmem diyorsanız, şunu deneye bilirsiniz. Maydanozlar ince ince kıyılıp, içine 2 tane domates rendelenir. Bir kaşık sirke, limon ve bir kaşık zeytinyağı eklenerek maydanoz salatası yapılır.

Zencefil Mucizesi
Kahvaltıda tüketilen 1 kivi veya 3 sivribiber C vitamini desteği sağlıyor. Gün içinde tüketilen limonlu su hem iştah kontrolünü hem de yağ yakışını hızlandıran etki oluşturuyor. Yine metabolizma hızlanmasın da önemli katkısı olan zencefili sıcak içecek olarak öneriyorum. Bu bitkisel karışım sizi lezzetli bir tatla tanıştırırken vücudunuzdaki toksin atımınızı da hızlandıracak.

FORMÜL:

*Zencefil (birkaç dilim taze zencefil)
*1/3 tarçın çubuğu
*3 top karabiber
*1 limon (4′e bölünmüş)
*1 portakal (4 ‘e bölünmüş)
Bunlara kaynar su ekleniyor, 15 dakika bekletiliyor. Bu karışımdan her gün 2 kupa içiliyor.

HIZLI BİR METABOLİZMA İÇİN

Bilindiği gibi diyetler sadece kişiye özeldir. Bir kişiye faydalı gelen bir besin, diğer kişiye bir fayda sağlamayabilir hatta zararlı olabilir. Aşağıda miktarı belirtilen yazacağım diyet örneğindeki amaç metabolizmanızı hızlandırmada bir fikir oluşturmak, sağlıklı ve zayıf kalmayı başarabilmenizi sağlayacaktır.

(DİKKAT DİYETTE MİKTAR BELİRTİLMEMİŞTİR. MİKTARLAR UZMAN TARAFINDAN KİŞİSEL BAZDA AYARLANMALIDIR.)

SABAH KAHVALTISI
*Elma sirkesi+su+çiçek balı
*Aç karna maydanoz püresi
*Kivi
*Ananas
*Yulaf ezmesi
*3 yarım ceviz
*Probiotik yoğurt

ARA
*Limonlu su+badem veya fındık+mate çayı

ÖĞLEN
*Kırmızı et, tavuk eti, balık ızgara veya haşlama
*Karışık mevsim salatası
*Yoğurt ayran veya cacık
*1 dilim tam hatıllı ekmek

GECE
*Zencefil çayı+meyve

Metabolizmayı Hızlandıran Diyet

Metabolizma hızı, her kişinin yapısına göre farklı olmasına karşı yaş ilerledikçe, özellikle 30-35 yaşından sonra yavaşlar ve yağ depolanması artar. Bazı insanlar çabuk, bazıları da daha zor kilo alırlar. Zayıflama süreci kişinin sahip olduğu metabolizmaya göre yapılan bir diyet ile sürdürülmelidir.

İşte size metabolizmanızı hızlandırmanız için birkaç ipucu:

- Aşırı yemekten kaçının. Diyetinizi düzenlerken yiyeceğiniz miktarı göz önüne alın.
- Yapacağınız diyetle yağ oranınızı düşürürken, kas kitlenizi artırmak için spor yapın.
- Kan şekerini yükselten gıdaları diyetinize almayın. Özellikle beyaz ekmek, pirinç pilavı, patates kızartması, makarna, kola ve gazoz, alkol, tatlı yiyecekler diyette iken alınmamalıdır. Bu gıdalar metabolizmayı yavaşlatacağından kilo almayı artırır.

Diyetinize sadece yiyecekleri değil, aynı zamanda yaşam kalitenizi de dikkate almalısınız. Stres ve depresyon, geç yatıp, geç yataktan kalkma, metabolizmayı bozar.

Bunların yanında, kilo vermeye çalışırken diyetinizdeki dikkat edilmesi gerekenler ise;

- Mümkün olduğunca kızartmalardan uzak durulacak.

- Çay veya kahve şekersiz olarak içilebilir.

- Her gün mutlaka 8-10 bardak su içilmelidir.

- Haftada 2-3 gün 45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

- Uzun süre aç kalınmayacak ve erken yatılacak.

- Akşam yemeği ile uykuya dalış arasında en az 3 saat olmalıdır.

- Yağ depolanmasına karşı gıda destekleyicileri doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

Aşağıdaki diyeti uygulayarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Tabi metabolizma sadece diyet yaparak hızlanmaz. Bunun yanında günde 10 dakika yapacağınız egzersizleri de aksatmamamlısınız.

0 yorumIlk yorumlayan siz olun!


Leave a Response

(required)


beş × 5 =